- Úvod
- >>
- Zelené potraviny
- >>
- ORGANIC SACHA INCHI
ORGANIC SACHA INCHI
ORGANIC SACHA INCHI
Zázračné dielo prírodyAmazónia je svet sám osebe. Najrozmanitejšia a z prírodného hľadiska najbohatšia oblasť na celej planéte. Je tu desatina všetkej fauny sveta, pätina vtáctva a každý rok sú objavené desiatky nových druhov rastlín a živočíchov, ktoré doposiaľ ľudia nevideli. Desiatky rokov sa paleoekológovia usilujú objasniť dôvod tohto javu. Po množstve teórií, ktoré viedli do slepej uličky, sa konečne zdá, že bol objavený pravý sled udalostí, ktorý nám dáva porozumieť vzniku tohto obrovského prírodného bioreaktora. Celý proces sa začal pred 50 miliónmi rokov. Oceánske tektonické dosky sa dali do pohybu a začali sa pozvoľna podsúvať pod Tichomorský ohnivý kruh. To spôsobilo nielen zdvihnutie celej Južnej Ameriky, ale aj postupné vrásnenie tunajších veľhôr. Vzniknuté Andské pohorie blokovalo prísun vlhkého vzduchu od Atlantiku. Zvýšené množstvo zrážok po celom východnom úbočí spôsobilo eróziu pôdy bohatej na živiny, ktorá sa dostávala do nížin. Ďalší vzostup pohoria postupne uväznil veľké množstvo vody, ktorá nemohla odtekať do oceánov. Začala vytvárať obrovské mokrade, ktoré sa stali domovom mnohých plazov a mäkkýšov. Pokles hladiny oceánov a teplôt, ktorý sa začal pred 10 miliónmi rokov, spôsobil pozvoľné vysychanie. Tunajšia nesmierne bohatá pôda sa stala základom pre rozvoj dažďového pralesa a doslova explóziu diverzity druhov stromov a rastlín. Ďalší vzostup Ánd pomohol vzniku a rozvoju početného riečneho systému a širokej rozmanitosti krajiny. Neskoršie vyvrásnenie Panamskej šije, spájajúcej Severnú a Južnú Ameriku, umožnilo migráciu ďalších druhov cicavcov a vtákov. Dokončilo obraz Amazónie, ako ju poznáme dnes.
Ideálny zdroj mastných kyselín
Sacha Inchi je jednou z unikátnych rastlín peruánskej, nižšej a strednej Amazónie. Je popínavá, čiastočne drevnatá, s plodmi výrazne rozdelenými do tvaru hviezdy. V každej z ich častí je semeno, ktoré je neobvykle bohatým zdrojom nevyhnutných a dôležitých nenasýtených mastných kyselín. Mastné kyseliny v ľudskom organizme Najväčšiu časť tukov tvoria mastné kyseliny, z ktorých najdôležitejšie sú tzv. esenciálne mastné kyseliny, teda tie, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Tieto látky sa v ňom zúčastňujú na množstve kľúčových procesov. Podľa chemickej charakteristiky rozoznávame skupiny nenasýtených mastných kyselín: omega-3, omega-6 a omega-9. Najvýznamnejšia pre ľudské zdravie je skupina omega-3. Tieto kyseliny sú veľmi dôležitou zložkou prevencie srdcovo-cievnych chorôb. Majú schopnosť zabraňovať tvorbe krvných zrazenín, ktoré môžu byť príčinou infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhody. Okrem toho majú protizápalové účinky a v dostatočnom množstve pomáhajú pri liečbe autoimunitných ochorení. Omega-6 a omega-9 pôsobia synergicky a posilňujú účinok omega-3 kyselín. Preto je nesmierne dôležitý ich vzájomný, vyvážený pomer.
Nedostatok nenasýtených mastných kyselín je v našej populácii všeobecne známy. Súvislosť má predovšetkým s historicky odlišnými stravovacími návykmi a s našou geografickou polohou. Významným prirodzeným zdrojom sú najmä morské ryby z chladnejších severských vôd - a tých nikdy nebolo a doposiaľ nie je v našom jedálnom lístku dosť. Olej zo semien Sacha Inchi obsahuje až 90% nenasytených mastných kyselín zastúpených v ideálnom pomere a dosahujúcich mimoriadne vysokú schopnosť vstrebávania – 96%. Podiel omega-3 kyselín je pritom najmenej 48%, čo je 13-krát viac, než obsahuje napríklad losos. Okrem týchto kyselín je olej zdrojom bielkovín, jódu alebo vitamínov A a E.
Sacha Inchi je ideálna na užívanie kdekoľvek, akokoľvek a v akomkoľvek veku. Od najmenších detí po seniorov, svojimi blahodárnymi účinkami prospieva aj tehotným ženám. Vďaka jemnej orieškovej chuti sa dá príjmene užívať nielen priamo, ale ľahko sa stane vhodným doplnkom akejkoľvek studenej kuchyne.